Stresle Baş Etmek Konusunda İşinize Yarayacak 6 Öneri

Buradasınız

Hareket Et 16 Ağustos 2017

Birtakım şeyler üst üste geliyor, kendinizi sürekli gergin ve mutsuz hissediyorsunuz hatta çoğu zaman geceleri rahat rahat uyuyamıyorsunuz... Bunca ters giden şeye rağmen sizce de oturup biraz olanlar üzerine düşünme vakti gelmedi mi? Yaşanan onca olaya tepkiniz çoğu zaman farklılık gösterse de, sonuçta daima gülümseyen yüzlerle olaylardan sıyrılmaya bakmalısınız. Stresle baş etmek konusunda ne kadar başarılısınız? Şimdi dürüst olma ve başarınızı test etme zamanı. İşte stresle baş etmenin basit ama etkili yolları.

Zaman Yönetimini İyi Yapın

Kişinin kendini en stresli hissettiği zamanlar genelde bir şeyleri yetiştirmeye çalışırken, o koşuşturma halidir. Aslında belli günlük bir program yaparsanız bazı sorunları göz ardı edebilirsiniz. Örneğin bir ajanda kullanarak ve gününüzü önceden planlayarak, gün içerisinde yaşayacağınız olası stres ataklarının önüne geçebilirsiniz.

Dostlarınızı Yanınızda İstemeniz Sizin En Doğal Hakkınız

Geçen her zamanınız oldukça kıymetli, bu yüzden stresle savaşta hızlı ve etkili bir çözüm, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirmek. Sizi dinleyen, anlayan, hak veren ama yeri geldiğinde de eleştirmeyi başaran, sıcacık gülümseyen dostlarınız stresle savaşta en büyük yardımcınız olacak.

arkadaşlarla vakit geçirmek

Şimdi Alabildiğince Koşun!

Stresi hayatınızdan çıkarmanın en kısa ve eğlenceli yollarından biri de spordur. Sabah kalktınız ve kendisiniz gergin hissediyorsunuz, o zaman koşun! Ne kadar kızdığınız, ağladığınız, ya yapamazsam dediğiniz ne varsa yanınıza alın ve rüzgarın size sunduğu dokunma hissini bedeninize yaşayın... Siz koştukça vücudunuz da üzerindeki stresi atacaktır.

KOŞU YAPMAK

Sarılarak Kenetlenin

North Carolina Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, stres altındayken salgılanan kortizon hormonu o anda saniyeler süren kısa bir sarılma ile hızla düşüyor... Kulağa belki absürd gelebilir fakat aynı araştırma bize sarılmanın sevgi ve önemseme duygularını harekete geçirdiğini de açıkça gösteriyor. Bu kadar araştırma verisini test edip huzur veren sonucunu görmek istemez misiniz? Patronunuzla kavga etmiş ya da çok istediğiniz bir şey olmamış olabilir. Siz sadece sarılın, en azından daha sakin ve mutlu olacaksınız.

SARILMAK

Doğru Zamanda, Doğru Şeyi Tüketin

Eğer doğru bir anda, doğru bir besini tüketirseniz, bu üzerinizdeki psikolojik yükün azalması da için de çok önemli olabilir. Yavaş ve sakince içilen bir bardak su bile vücudunuza oldukça yararlı olabilir. Stresli durumlarda nefes alıp kendinize izin verin, belki de içeceğiniz bir bardak bitki çayı size daha iyi gelecektir!

DÜZGÜN BESLENMEK

Örgü Örmek De Bir Çeşit Meditasyondur

Tabii ki de bir kavga esnasında ya da yetiştirilmesi gereken bir işin yarım saatlik arasını meditasyonla geçirmeniz önerilmez. Lakin gündelik hayatınızda daha sakin ve enerjik hissedebilmeniz için, kendinizin ve sorunlarınızın farkında olmal,ı ruhani olarak durumu bir yerlerde kabullenmelisiniz. Bu arada örgü örerken tekrarladığınız ritmik hareketler sayesinde de bu durum vücudunuzda meditasyon etkisi yaratacak; stres, kaygı ve depresyon gibi belirtilerinizi uzaklaştıracaktır.

Stresli bir ortamda gülümsemek ve tepkilere bu doğrultuda cevap vermek hiç kolay değil. Ancak yapılan bir çalışmada; yoğun stres altında olunan bir ortamda, gülümseyen insanların kalp atım hızının daha yüksek çıkması stresi yenmede oldukça etkili olmuştur. Siz de hayatınızda daha fazla gülmek ve olası kazaların sizi üzmesini engellemek istiyorsanız Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yaptırın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.