2018'de Takip Etmeniz Gereken Sağlıklı Yaşam Trendleri

Buradasınız

Hareket Et 08 Şubat 2018

Dünyayı kendimiz, çocuklarımız ve gezegenimiz için daha yaşanılır bir yer haline getirmek bizim elimizde. 2018 sağlıklı yaşam trendleri, bu mottodan yola çıkılarak belirleniyor. İşte bu yıl hayatımızı kolaylaştıracak ve dünyamızı güzelleştirecek 10 öneri!

Çevreye Duyarlı Ürünler Kullanmaya Dikkat Et!

Kasırga, deprem, orman yangınları, doğal felaketler... Atmosfer araştırmacıları ve iklim bilimcileri insan eylemlerinin tüm bu felaketlerin olasılığını ve yoğunluğunu etkilediğini söylüyor. Üstelik insanlar savruk davranmaya devam ederse, dünyanın yakın zamanda yaşanmaz hale geleceği de gün gibi ortada.

Neyse ki artık yavaş yavaş bilinçlenmeye ve gezegenimizin bir çöplüğe dönüşmesini engellemeye başladık. 2017 yılında birçok büyük şirket, sürdürülebilirliğe ve etik protokollerine öncelik vererek, çevreye duyarlı ürünler üretti. Bizler de gezegenimizin uzun yıllar yaşanılabilir bir yer olması için bir şeyler yapmak istiyorsak, satın aldığımız, kullandığımız ve tükettiğimiz ürünlerin çevreye duyarlı olmasına dikkat etmeliyiz. Unutmayın, 2018 hedeflerimizden biri gezegenimizi korumak!

Bağırsak Sağlığın İçin Mantar Tüket!

Bağırsak sağlığı bilimi yıllardır probiyotikler üzerine yoğunlaşmakla birlikte, en temelde sindirim sisteminde yaşayan iyi ve kötü bakterilerin dengesinin önemine dikkat çekiyor. Diğer taraftan son zamanlarda yapılan araştırmalar, sağlığımızda sadece bakterilerin değil, mantarların kök salmasının da yararlı rolü olduğunu gösteriyor.

Dünyanın önde gelen bilim adamlarından biri olan Mahmoud Ghannoum, uzun süredir bağırsak sağlığı üzerine yaptığı çalışmalarla, mantarların sindirim sistemindeki kritik rolünü keşfetti. Ve görünen o ki 2018’de bu konuda önemli adımlar atılacak. Bağırsak problemleri yaşayanlar bu sene bu gelişmeyi takip etmeyi unutmasın!

Sağlığınıza dikkat etmek, hayattaki önceliklerinizden biriyse Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’yla bugünden önlem almaya ne dersiniz? Üstelik bu sigortayla anlaşmalı hizmet ağında yer alan hastanelerde, spor merkezlerinde, sigarayı bırakma merkezlerinde, ağrı/görüntüleme merkezlerinde, diyetisyen ve psikologlarda % 40’a varan indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmaya Çalış!

Sosyal medya artık hayatımızın olmazsa olmaz bir dostu haline geldi. Oysa yapılan araştırmalar hiç de dostumuz olduğunu söylemiyor. Bu araştırmalarda, sosyal medyada fazla zaman geçirenlerin, sosyal hayatlarında yalnızlaştığı ve büyük stresler yaşadığından bahsediliyor. Diğer taraftan telefon ve tabletlerden sürekli radyasyon aldığımızdan sağlığımız da olumsuz etkileniyor. 2018’de hem sosyal ilişkilerimiz hem sağlığımız için elimizdeki teknolojiyle aramıza bir mesafe koymaya ne dersiniz? Uzmanlar en azından, telefonumuzu kullanmadığımızda uçak moduna almamızı tavsiye ediyor.

Doğal Güzellik Ürünlerine Öncelik Ver!

Son birkaç yıldır doğal güzellik ürünleri son derece kafa karıştırıyordu. Ürünler üzerinde, ürünün doğallığına dair yeterli açıklamaların ve sayısal verilerin olmaması, tüketicileri tedirgin ediyordu. Ama 2017’de her şey değişti. Bilinçlenen tüketiciyle birlikte artık birçok kozmetik üreticisi ürünleri hakkında daha şeffaf bilgiler vermeye başladı. Ayrıca birçok kozmetik üreticisi doğal ve bitkisel ürünlerin üretimine daha çok ağırlık vermeye başladı.

Daha Sağlıklı Bir Vücut İçin Kolajen İçeren Besinler Tüket

Kolajen, normalde kemiklerimiz, eklemlerimiz, kıkırdaklarımız ve derimizde bulunan doğal bir protein olarak önem kazanıyor. Ama ne yazık ki, yaşlandıkça, doğal kolajen üretimi azalıyor. Ve alınan ek kolajen, cilt bakımı, yaşlanmayı önleme, bağırsağın onarımı, yara iyileştirme, bağışıklık sistemi ve daha fazlası için harika bir yöntem olarak öne çıkıyor. Kısacası 2018 sağlıklı yaşam trendleri doğrultusunda kolajeni kahvaltıdan tatlıya kadar günün her öğününe soktuğumuzdan emin olalım!

Mümkün Olduğunca Organik Gıdaları Tercih Et!

Geçtiğimiz yıl büyük şirketler, sağlıklı yaşamı destekleyen gıda üretimlerine ağırlık verdiler. Bilinçlenen tüketiciyle birlikte, üreticilerin uygun fiyata daha kaliteli ve sağlıklı ürünlerin her kesimden insana ulaşmasını sağladılar. 2018’de siz de yediğiniz yiyeceklerin organik olduğuna veya en azından sağlığınız açısından tehlikeli olmadığına dikkat edin!

Kaliteli Uyku, Kaliteli Yaşam

Araştırmalar, uyku eksikliğinin kilo alımı, kaygı ve hormon bozukluklarına neden olduğunu gösteriyor. Çok önceleri 4 ila 6 saat arasındaki uykunun insan vücudu için yeterli olduğu tartışılırken, bugün psikiyatrlar, değişen iklim, gelişen iş dünyasının verdiği kaygı ve günlük hayattaki streslerimiz sebebiyle, vücudun dinlenebilmesi için “altın 8 saat” tavsiyesine uyulmasını öneriyor. Ayrıca yatağa ne kadar erken girersek girelim, uyku pozisyonunda ilgilendiğimiz telefonlarımız da kaliteli bir uykunun hırsızı ve ertesi gün kendimizi berbat hissetmemize neden oluyor. O nedenle 2018’de uyku düzenimize de dikkat etmeliyiz.

Kadınlara Özel Uygulamalar!

Kadınlar cinsel sağlıkları ve doğurganlıkları hakkında geçmiş senelere göre artık daha bilinçli. Bunda, sağlık alanındaki uygulama yazılımlarının payı da oldukça büyük. Her geçen gün geliştirilen uygulamalar ile kadınlar artık doğurganlık dönemleri hakkında kolayca bilgi sahibi olabiliyor ve kayıt altına alınan döngüler sayesinde gerektiğinde doktorlarına daha sağlıklı bilgiler verebiliyor. Yine hamileler için geliştirilen uygulamalarda, anneler bebeklerinin gelişimlerini gün gün takip edebiliyor. Daha çok kadın 2018’de bu tarz uygulamaları kullanarak, cinsel sağlıkları konusunda daha çok bilinçlenmeli!

Sağlığın İçin Sağlıklı Yağ Tüket!

Mitokondri, yiyeceklerimizi ve oksijeni enerjiye dönüştüren hücrelerdendir. Hücrelerimizdeki biyokimyasal tepkilere neden olur. Doğru bir şekilde çalışmadığındaysa, beyin daha kolay yorulur ve kişi erken yaşlanır. Mitokondrinin sağlıklı işlemesi için yapılması gerekense, zararlı yağlardan uzak durmak ve sağlıklı yağlar tüketmektir. Sağlıklı yağlar vücudun bedensel işlevlerini yerine getirebilmesi için oldukça önemlidir ve yaşlanmayı geciktirir. 2018’de sağlığımız için kullandığımız yağların sağlıklı olmasına özen göstermeliyiz!

Doğru Nefes Kontrolü, Stresten Uzak Tutuyor

Doğru nefes kontrolü, son zamanlarda stres ve kaygı yönetimi için oldukça etkili bir yöntem haline geldi. İş dünyası ve günlük hayatın koşturmacası içinde, sakin kalabilmek ve doğru kararlar verebilmek için oldukça da faydalı. Meditasyon da son derece faydalı olmasına rağmen, stres anlarında faydalanabileceğimiz bir yöntem değil. 2018’de stres ve kaygı yönetimi için doğru nefes kontrolü hakkında araştırmalar yapmayı unutmayalım.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.