Sağlıklı Dişler İçin 7 Gece Alışkanlığı

Buradasınız

Hareket Et 24 Ekim 2017

Ağız ve diş sağlığını korumanın en önemli kurallarından biri gece yatmadan önce dişleri fırçalamak. Ama bu kadarı yeterli değil tabii ki! İşte sağlıklı dişler için özellikle geceleri uygulamanız gereken 7 alışkanlık.

1. Dişlerinizi Fırçalarken Süre Tutun

Dünyanın dört bir yanındaki diş hekimleri, dişlerin en az iki dakika boyunca fırçalanması gerektiğine vurgu yapıyor. Bu süre, dişlerin her köşesine ulaşmak ve dişleri bütün artıklardan temizlemek için oldukça önemli. Doğru süreye ayak uydurmak için birkaç hafta boyunca geceleri diş fırçalarken zaman tutabilirsiniz.

2. Dişlerinizi Belli Bir Tekniğe Göre Fırçalayın

Dişlerinizi fırçalarken hafif daireler çizerek, dişlerin her yerine eriştiğinizden emin olun. Özellikle arkada kalan 20 yaş dişlerini unutmayın. Diğer taraftan sağlıklı dişler ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yaptırmayı da es geçmeyin. Çünkü bu sigortayla birlikte QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni hizmetlerinden yılda iki kez ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

3. Elektrikli Diş Fırçası Kullanın

Son yıllarda pek çok markanın çıkardığı, her bütçeye ve ihtiyaca uygun modellerin bulunduğu elektrikli diş fırçaları, sağlıklı dişler için birçok olumlu etkiye sahip. Tek yapmanız gereken gece uyumadan önce fırçayı hafifçe dişlerinizin üzerinde gezdirmek.

4. Mutlaka Dilinizi Temizleyin

Ağızda bakterilerin en çok yer aldığı bölgelerden biri de dil. Bu nedenle dil temizliği de diş fırçalama rutininize dahil olmalı. Dil temizliği için diş fırçanızı veya fırçanın arkasında yer alan dil temizleyiciyi kullanabilirsiniz.

5. Hemen Bir Diş İpi Edinin

Diş ipi, diş fırçasının erişemediği bölümlere ulaştığı, plak oluşumunun ve ağız kokusunun önüne geçtiği için sağlıklı dişler için oldukça önemli bir gece rutini. Çürümelerin önüne geçmek için de ayrıca uygulanması gerekiyor.

6. Ağız Çalkalama Suyu Kullanın

Her gece diş bakımınızı ağız çalkalama suyu kullanarak tamamlayabilirsiniz. Ağız çalkalama sularıyla ağzınızın içinde erişilmesi imkansız yerlere de ulaşabilir, taptaze bir nefese sahip olabilirsiniz. Böylece geceleri plak ve bakteri oluşumunun da önüne geçebilirsiniz.

7. Diş Gıcırdatmaya Karşı Dikkatli Olun

Yoğun stres yaşayan kişiler farkında olmasa da geceleri dişlerini sıkarak gıcırdatabiliyorlar. Literatüre “bruksizm” adıyla geçen bu hastalığın teşhisi zor olduğu için çene, boyun ve baş ağrılarına sebep olabiliyor. Bu hastalıkla mücadele edenler uyumadan hemen önce diş hekimlerine yaptırdıkları gece plağını kullanabilirler. Sonuçta sağlıklı dişler için ağız bakımı ve diş sağlığı ihmale gelmez.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.