Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Gece Başucuna Bir Parça Limon Koy, Gör Bak Neler Oluyor!

HAREKET ET10 Eylül 2017

C vitamini denince akla ilk gelen limon, sindirim sisteminden cilt bakımına kadar pek çok konuda sağlığa faydalı. Limonun suyu kadar kabuğu ve yağı da uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Gördüğünüz gibi limonun faydaları saymakla bitmiyor ancak birkaç faydası daha var ki duyan herkesi şaşırtıyor… Gece başucuna konan bir parça limonun neler yapabileceğini öğrenmek ister misiniz?

1. Rahatlatır


Narenciyelerin aroması kaygı düzeyini azaltarak sinir sistemini yatıştırır, yoğun tempolu bir günün gerginliğini atmanıza yardımcı olur. Gece uyurken bir parça limonu veya pamuğa damlattığınız limon yağını başucunuza koyabilirsiniz.

2. Konsantrasyon Düzeyini Artırır

Düzenli olarak limon koklamanın zihinsel aktiviteleri hızlandırdığı, hafızayı güçlendirdiği bilinen bir gerçek. Japon bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmaya göre, limon kokusu olan ofis ve okul ortamında kişiler daha az hata yaptığı için verimli çalışıyor.

3. Havayı Mikroplardan Arındırır

Limon, geceleri odanıza hoş bir aroma vermenin yanı sıra antibakteriyel özellikleriyle de odanın havasını temizliyor. Böylece kolay kolay hasta da olmuyorsunuz. Yani limonun faydaları yalnızca suyunda değil…

4. Yüksek Tansiyona İyi Gelir

Bu faydası 40 yıl düşünenlerin bile aklına zor gelir… Limon kokusunun kan basıncını düşürerek hipertansiyonu önlediğini biliyor muydunuz?

5. Böceklere Son

Limonun faydaları arasında karınca, sinek, sivrisinek ve böcekleri uzak tutması da var. Odanıza koyduğunuz bir parça limonla zararlı kimyasallara para harcamaktan da kurtulacaksınız.

6. Ruh Halini İyileştirir

Limon kokusunun depresyon üzerindeki pozitif etkileri yadsınamaz bir gerçek. Geceleri uykuya daha huzurlu dalmak ve uyurken limon kokusunun tedavi edici etkilerini hissetmek için başucunuza bir parça limon kesip koymayı sakın unutmayın! Ayrıca uzun yıllar devam eden psikolojik problemler, sıkıntı ve stresin kanser hastalığını tetiklediğine dair ciddi araştırmalar mevcut. Başucuna bir parça limon koymak her ne kadar güzel bir alternatif olsa da söz konusu kanser olunca kesin bir çözüm değil.

Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi kanser riskine karşı güvence altına almaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.