Gözden Kaçırılmaması Gereken Kalp Krizi Semptomları

Buradasınız

Hareket Et 29 Eylül 2017

Kalp krizi, artık gençlerde de sıkça görülen ve hem dünyadaki hem de Türkiye’deki ölüm nedenlerinde ilk sıralarda yer alan ciddi bir hastalık. Her sağlık sorununda olduğu gibi kalp krizinde de erken teşhis, hızlı müdahale çok önemli. Peki kalp krizinin erken uyarı mekanizması olan belirtileri nelerdir? İşte gözden kaçırılmaması gereken kalp krizi semptomları…

1. Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı neredeyse herkesin bildiği kalp krizi semptomları arasında. Ancak unutmayın ki her göğüs ağrısı kalp krizi habercisi değil… Kalple ilgili bir problem varsa, ağrı yarım saatten fazla sürer ve ufak bir alanı değil daha geniş bir alanı kapsar. Göğsün üzerinde, baskı ve sıkışma gibi etkiler yaratır.

2. Baş Dönmesi

Baş dönmesi de kalp krizinin habercisi olabilir. Çünkü kriz yaklaşırken kalp ritminde bozukluklar olur.

3. Aşırı Halsizlik

Eğer kalbinizde bir sorun varsa, tüm gücünüz tükenmiş gibi hissedersiniz. Durduk yere aşırı yorulmaya başladıysanız ve günlük işlerinizi bile yapamıyorsanız, kalp krizinden şüphelenmekte haklısınız.

4. Nefes Darlığı

Nefes darlığı da kalp krizi semptomları arasında. Hatta bazen en belirgin semptom olan göğüs ağrısının bile önüne geçebilir.

5. Öksürük

Ciğerlerdeki kan akışının değişimi nedeniyle durduk yere başlayan kuvvetli öksürük de kalp krizinin habercisi olabilir.

6. Sol Kola ve Çeneye Doğru Yayılan Ağrı

Sol koldan başlayan ve çeneye doğru yavaşça yayılan ağrılar da tipik kalp krizi semptomları arasında. Hatta en belirgin ikinci semptom olabilir.

7. Soğuk Soğuk Terleme

Sebebi bilinmeyen soğuk soğuk terlemeler, kalp krizinin sinyallerinden biri. Özellikle hiçbir şey yapmıyorken oturduğun yerde terliyorsan, zaman kaybetmeden hastaneye gitmekte fayda var.

8. Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve beraberinde gelen iştahsızlık, genelde kadınlarda görülen kalp krizi semptomları olarak biliniyor.

9. Çarpıntı

Kalp ritmindeki düzensizlikler çarpıntı yaratabilir. Alışılmadık çarpıntılar da belirtiler arasında yer alıyor.

10. Kusma

Kusma da kimi uzmanlara göre başka bir belirti.

Uyarı: Kalp krizi geçiren hastalar bu belirtilerden hiçbirini göstermeyebilir. Bazen bu belirtiler başka bir hastalığın habercisi de olabilir. Ancak tüm bu belirtileri öğrenmekte, her ihtimale karşı bilinçli olmakta fayda var. Yalnızca doktorların teşhis koyacağını unutmayın.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.