Güneşten Koruyan Doğal ve Etkili Yağlar

Buradasınız

Hareket Et 13 Ağustos 2017

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için illa içeriğinde bolca kimyasal bulunan ürünler kullanmanıza gerek yok. Ne de olsa doğa size zaten ihtiyaç duyduğunuz her şeyi sunuyor. İşte güneşten korumakla kalmayıp ayrıca cildinizi besleyen doğal ve etkili yağlardan bazıları… Tabii güneşin dik geldiği öğlen saatlerinde korunmanın hiçbir zaman tam anlamıyla mümkün olmadığını unutmayın!

1. Havuç Yağı

havuç yağının faydaları

Özel aroması ve vitamin deposu özelliğiyle ön plana çıkan havuç yağı, sizi güneş ışınlarından korumakla kalmıyor ayrıca cildinize hoş bir bronzluk ve koku katıyor. İçindeki karoten ve A vitamini sayesinde cilt için iyi bir antioksidan olan havuç yağı, güneşten koruyan yağlar arasında en etkili olanlardan biri.

2. Ahududu Yağı

Ahududu Yağının faydaları

Güneş ışınlarına karşı 50 faktörlü müthiş bir koruma istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey ahududu yağı. Oldukça dayanıklı olan bu yağ, E vitamini bakımından zengin olduğu için ayrıca etkili bir cilt yenileyici. Ama hafif yağları tercih edenler için ahududu yağı çok fazla uygun değil. Çünkü kıvamı ve kokusu itibariyle biraz güçlü olduğunu söyleyelim.

3. Buğday Yağı

Buğday Yağının faydaları

Daha hafif ve kokusuz olan buğday yağı, 20 faktörlü bir koruma etkisine sahip. Ahududu yağı gibi buğday yağı da E vitamini deposu olduğu için cilt için önemli bir antioksidan. Güneşten koruyan yağlar ayrıca cilt hastalıklarının tedavisine de iyi geliyor.

4. Zeytin Yağı

 Zeytin Yağının faydaları

Her açıdan bir şifa kaynağı olan zeytin yağının faydaları saymakla bitmiyor. En ünlü doktorların ısrarla tavsiye ettiği zeytin yağı ayrıca çok iyi bir güneş kremi alternatifi. Cildi zararlı güneş ışınlarının tamamından koruyan bu yağ, ayrıca cildi yumuşatıyor ve cildin erken yaşlanmasını engelliyor. Güneşten koruyan yağlar arasında en büyük gönül bağını zeytin yağıyla kurabilirsiniz...

5. Badem Yağı

Badem Yağının faydaları

Cilde çok yararlı A, B ve E vitamini bakımından zengin olan badem yağı, güneşin cilt üzerindeki yıpratıcı etkilerini minimuma indiriyor. Deri hücrelerini yenileyerek cildi canlandıran ve yaşlanma belirtilerini azaltan badem yağı, güneş kaynaklı yanıklarla cilt hastalıklarına da iyi geliyor. Hal böyle olunca cilt kanseri gibi kanser türlerine karşı da koruyucu olduğu söylenebilir.

Ancak kanser pek çok türü olan tehlikeli bir hastalık, kimin hangi türüne yakalanacağı belli olmuyor. QNB Sigorta Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kansere karşı önlem almaya  ne dersin? Bu sigortayla kendinizi ve sevdiklerinizi kansere karşı koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor merkezleri, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi birçok hizmetten %40’a varan indirim gibi özel avantajlardan da yararlanabileceksiniz.

6. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağının faydaları

Son yıllarda iyice göz önüne çıkan Hindistan cevizinin yağı da her geçen gün biraz daha popüler oluyor. Güneşten koruma konusunda etkili olan bu yağ ile saç bakımı yapabileceğin iz gibi cilt bakımı da yapabilirsiniz. Saçlarınıza ve cildinize katacağı canlılık sizi mest edecek.

7. Jojoba Yağı

Jojoba Yağının faydaları

Her ne kadar çok bilinmese de bitkisel yağlardan anlayan kişilerin pek çok durumda başvurduğu jojoba yağı da güneşten koruyan yağlar arasındaki yerini koruyor.

8. Avokado Yağı

 Avokado Yağının faydaları

Avokado yağı, en kuvvetli güneş kremi kadar etkili. Hatta kimyasal içerikli kremlere oranla çok daha fazla verim alabilirsiniz. İçeriğindeki tekli doymamış yağlar, zararlı güneş ışınlarına karşı yüksek koruma sağlıyor ve cilt lekelerini engelliyor.

Not: Herkesin cilt hassasiyeti ve alerjik reaksiyonları farklılık gösterdiği için doğal yağları ilk başta ufak bir bölgeye deneme amacıyla sürmeniz çok önemli. Uzmanlara göre bu yağların her biri doğal asitler içerdiği için günlük kullanılmaları cilde zarar verebilir. Çok sık ve uzun süre güneşlenen kişilerin, arada sırada destek almak amacıyla bu doğal yağları kullanmaları tercih ediliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.