Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Göz Sağlığınızı Korumak İçin 10 Öneri

HAREKET ET13 Eylül 2017

Dünyaya açılan pencerenizin yani gözlerinizin hayat kalitenizi düşürmesine izin vermeyin! Bulanık görme, kuruluk hissi, odaklanma zorluğu ya da göz yorgunluğu gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Göz sağlığınızı korumak ve daha iyi görmek için hayat kurtarıcı 10 öneriyi sizler için derledik.

Vitaminlerin Gücüne İnanın!

Vücudunuzdaki tüm organların düzgün ve etkin çalışması için en önemli şey sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Göz sağlığınız için de vitamin değerleri yüksek gıdaları daha fazla tüketebilirsiniz. Alacağınız bazı vitamin ve mineraller yaşa bağlı olarak gelişen görme sorunlarında koruyucu etkiye sahiptir.

D Vitamini: Merkezi görme kaybına yol açan “Maküler Dejenerasyon” hastalığından korur.

C Vitamini: Katarakt riskini azaltır.

A Vitamini: Göz kuruluğunu engeller.

Gelecekte Daha İyi Görebilmek İçin…

Mutlu bir gülümseme ile devam ettiğiniz hayatınızda göz sağlığınız kadar diş sağlığınız da oldukça önemlidir. Sağlıklı dişlerinizi ve pırıl pırıl bakan gözlerinizi daima korumak için siz de İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası ile hem kendinizi kazalara karşı güvence altına alabilir hem de göz ve diş sağlığı ihtiyaçlarınızı ücretsiz olarak karşılayabilirsiniz. Detaylı bilgi için.


Bilgisayar Kullanımını Kısıtlayın

Günümüz çalışma ortamlarının yadsınamaz teknolojik gereci olan bilgisayar da aslında içten içe göz sağlığınızı bozuyor. Uzun süreli çalışmalarda küçük molalar vererek kendinizi yoğun tempodan soyutlayabilirsiniz. Ayrıca ekran parlaklığının fazla olması göz yanmalarına ve kuruluğuna sebebiyet vereceğinden ekranınızı doğru bir moda almalısınız. .

Güneş Gözlüğü Sadece Moda Aksesuarınız Olmasın

Güneşteki ultraviyole ışınlar, deri kadar gözlere de büyük zararlar verir. Katarakt, kornea yanıkları gibi can sıkıcı hastalıklardan korunmak adına havanın bulutlu olduğu zamanlarda dahi güneşin ultraviyole ışınlarını bloke eden gözlükler kullanmaya özen gösterin!

Makyajınızın Güzelliğinizin Önüne Geçmesini Önleyin!

Bakterilerin çoğalmasına oldukça elverişli bir ortam sağlayan, sıvı ve kremli göz makyajı ürünleri sağlığınıza gölge düşürmesin. Üretimi 3 aydan daha eski göz makyaj ürünlerini kullanmayın. Kadınlar için özellikle dikkat edilmesi gereken diğer bir hata ise başkasının göz makyaj ürünlerini kullanmaktır. Bu yolla enfeksiyon riskini  artırmış olursunuz.

Sigara Alışkanlığınızı Artık Bırakmanın Tam Zamanı

Zararlı alışkanlıklar listesinde karşımıza çıkan ve stres atma bahanesinin en önemli aracı olan sigara, gözlerde de korkutucu düzeyde hasara yol açabiliyor. Göz kuruluğunu  ve katarakt gelişimini önlemek için  sigara kullanımını bırakmalı, duman altı ortamlardan uzak durmalısınız…

Bol Su, Yeterli Uyku

Sağlığınıza olumlu katkısı olan yeterli su tüketiminin göz sağlığınız açısından da faydası oldukça fazla. Gün içerisindeki su tüketiminizi dengeli bir düzeye getirdikten sonra sıra uykuya gelecek. Yetersiz uyku göz kızarıklığının ve kuruluğunun birebir sebebi. Günde en az 6-7 saat uyumaya özen gösterin.

Prospektüsler Aslında Size Çok Şey Anlatıyor!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına kullandığınız ilaçların kutularından çıkan prospektüslerini ne kadar okuyorsunuz? Kullandığınız ilacın yan etkilerini bilmeniz çok faydalı olacaktır. Çünkü gözlerin kuruması, sulanması ya da ışığa duyarlı hale gelmesi sanılanın aksine oldukça önemlidir. Dikkat etmek de fayda var.

Sağlık Geçmişiniz Size Ayna Tutacaktır

Geçmişte yaşadığınız ya da kalıtsal olarak hayatınızda var olan hastalıklar gözlerinizi de etkileyebilir. Örneğin  Kan dolaşımını bozarak azalmasına ve göz sağlığında bozulmalara neden  olabilir., Bu yüzden vücudunuzu tanıyıp doktorunuzla birlikte bu rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Lens Kullanımına Dikkat

Özellikle son dönemde iyice popülerleşen lens kullanımı da göz sağlığı için tehditler oluşturabiliyor. Lens kullanımında hijyen esas olmalı. Doktorların bu konudaki uyarılarına dikkat verilmeli. Lens temasında ellerinizin temizliği, denizde kullanımı ya da gece yatmadan önce çıkartma işlemlerine özen göstermelisiniz. Aksi takdirde görme kaybı yaşamanız büyük bir olasılık.

Işıldayan Gözler Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.