Göz Sağlığınızı Korumak İçin 10 Öneri

Buradasınız

Hareket Et 13 Eylül 2017

Dünyaya açılan pencerenizin yani gözlerinizin hayat kalitenizi düşürmesine izin vermeyin! Bulanık görme, kuruluk hissi, odaklanma zorluğu ya da göz yorgunluğu gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Göz sağlığınızı korumak ve daha iyi görmek için hayat kurtarıcı 10 öneriyi sizler için derledik.

Vitaminlerin Gücüne İnanın!

Vücudunuzdaki tüm organların düzgün ve etkin çalışması için en önemli şey sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Göz sağlığınız için de vitamin değerleri yüksek gıdaları daha fazla tüketebilirsiniz. Alacağınız bazı vitamin ve mineraller yaşa bağlı olarak gelişen görme sorunlarında koruyucu etkiye sahiptir.

D Vitamini: Merkezi görme kaybına yol açan “Maküler Dejenerasyon” hastalığından korur.

C Vitamini: Katarakt riskini azaltır.

A Vitamini: Göz kuruluğunu engeller.

Gelecekte Daha İyi Görebilmek İçin…

Mutlu bir gülümseme ile devam ettiğiniz hayatınızda göz sağlığınız kadar diş sağlığınız da oldukça önemlidir. Sağlıklı dişlerinizi ve pırıl pırıl bakan gözlerinizi daima korumak için siz de İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası ile hem kendinizi kazalara karşı güvence altına alabilir hem de göz ve diş sağlığı ihtiyaçlarınızı ücretsiz olarak karşılayabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

Bilgisayar Kullanımını Kısıtlayın

Günümüz çalışma ortamlarının yadsınamaz teknolojik gereci olan bilgisayar da aslında içten içe göz sağlığınızı bozuyor. Uzun süreli çalışmalarda küçük molalar vererek kendinizi yoğun tempodan soyutlayabilirsiniz. Ayrıca ekran parlaklığının fazla olması göz yanmalarına ve kuruluğuna sebebiyet vereceğinden ekranınızı doğru bir moda almalısınız. .

Güneş Gözlüğü Sadece Moda Aksesuarınız Olmasın

Güneşteki ultraviyole ışınlar, deri kadar gözlere de büyük zararlar verir. Katarakt, kornea yanıkları gibi can sıkıcı hastalıklardan korunmak adına havanın bulutlu olduğu zamanlarda dahi güneşin ultraviyole ışınlarını bloke eden gözlükler kullanmaya özen gösterin!

Makyajınızın Güzelliğinizin Önüne Geçmesini Önleyin!

Bakterilerin çoğalmasına oldukça elverişli bir ortam sağlayan, sıvı ve kremli göz makyajı ürünleri sağlığınıza gölge düşürmesin. Üretimi 3 aydan daha eski göz makyaj ürünlerini kullanmayın. Kadınlar için özellikle dikkat edilmesi gereken diğer bir hata ise başkasının göz makyaj ürünlerini kullanmaktır. Bu yolla enfeksiyon riskini  artırmış olursunuz.

Sigara Alışkanlığınızı Artık Bırakmanın Tam Zamanı

Zararlı alışkanlıklar listesinde karşımıza çıkan ve stres atma bahanesinin en önemli aracı olan sigara, gözlerde de korkutucu düzeyde hasara yol açabiliyor. Göz kuruluğunu  ve katarakt gelişimini önlemek için  sigara kullanımını bırakmalı, duman altı ortamlardan uzak durmalısınız…

Bol Su, Yeterli Uyku

Sağlığınıza olumlu katkısı olan yeterli su tüketiminin göz sağlığınız açısından da faydası oldukça fazla. Gün içerisindeki su tüketiminizi dengeli bir düzeye getirdikten sonra sıra uykuya gelecek. Yetersiz uyku göz kızarıklığının ve kuruluğunun birebir sebebi. Günde en az 6-7 saat uyumaya özen gösterin.

Prospektüsler Aslında Size Çok Şey Anlatıyor!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına kullandığınız ilaçların kutularından çıkan prospektüslerini ne kadar okuyorsunuz? Kullandığınız ilacın yan etkilerini bilmeniz çok faydalı olacaktır. Çünkü gözlerin kuruması, sulanması ya da ışığa duyarlı hale gelmesi sanılanın aksine oldukça önemlidir. Dikkat etmek de fayda var.

Sağlık Geçmişiniz Size Ayna Tutacaktır

Geçmişte yaşadığınız ya da kalıtsal olarak hayatınızda var olan hastalıklar gözlerinizi de etkileyebilir. Örneğin  Kan dolaşımını bozarak azalmasına ve göz sağlığında bozulmalara neden  olabilir., Bu yüzden vücudunuzu tanıyıp doktorunuzla birlikte bu rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Lens Kullanımına Dikkat

Özellikle son dönemde iyice popülerleşen lens kullanımı da göz sağlığı için tehditler oluşturabiliyor. Lens kullanımında hijyen esas olmalı. Doktorların bu konudaki uyarılarına dikkat verilmeli. Lens temasında ellerinizin temizliği, denizde kullanımı ya da gece yatmadan önce çıkartma işlemlerine özen göstermelisiniz. Aksi takdirde görme kaybı yaşamanız büyük bir olasılık.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.