Fizyoterapinin 10 Temel Faydası

Buradasınız

Hareket Et 08 Eylül 2017

Fizyoterapi, günlük yaşantıyı sekteye uğratan yaralanma ve hastalıkları profesyonel yöntemlerle tedavi eden bir bilim dalı. Üstelik her yaştan bireyler travma ve sakatlanma gibi faktörler nedeniyle fizyoterapiye ihtiyaç duyabilir. Peki daha kaliteli bir yaşam vaadi olan fizyoterapinin faydaları neler? Tedaviye başlayacak olanlar ve merek edenler için fizyoterapinin 10 faydasını derledik.

Acıyı ve Ağrıyı Azaltır

İçinde pek çok tedavi yöntemini barındıran fizyoterapi, ağrıyı azaltarak kas ve eklem fonksiyonlarını normal düzeye getirir. Fizyoterapinin faydaları, acı ve ağrıyı yok etmekle kalmaz ayrıca hastalığın nüks etme olasılığını da azaltır.

Zorlu Ameliyatların Önüne Geçebilir

Eğer hastalık çok ilerlemediyse fizyoterapi sayesinde zorlu ameliyatlardan da kurtulabilirsiniz. Eğer ameliyat olmak zorunluysa fizyoterapi operasyonun başarı ihtimalini artırır.

Dengeyi Kuvvetlendirerek Düşme Riskini Azaltır

Herhangi bir sebeple koordinasyon problemi yaşayanların fizik tedavinin başında düşme riskleri analiz edilir, bu doğrultuda en uygun tedavi yöntemi seçilir. Böylece hastalarda sıkça yaşanan düşüp yaralanma tehlikesinin önüne geçilir. Ancak ne zaman ne olacağı belli olmaz. Bu yüzden QNB Sigorta’nın Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası’nı yaptırarak kötü ihtimallere karşı önlemini alabilirsin.Detaylı bilgi için tıklayın.

Eski Dinamikliğinizi Geri Kazandırır

Eğer yürürken, ayakta dururken veya belli başlı hareketleri yaparken zorlanıyorsanız fizyoterapi imdadınıza yetişir ve eskisi gibi dinamik hissedebilirsiniz. İçeriğindeki germe ve güçlendirme egzersizleri hareket kabiliyetinizi artırır.

Hareket Kabiliyetini Güçlendirir

Travma sonrasında herkes hareket kabiliyetini belli bir süre kaybedebilir. Fizyoterapi, zayıf düşen organları güçlendirerek hareket kaybı ve fiziksel dengesizliğin önüne geçer.

Spor Kaynaklı Yaralanmalara İyi Gelir

Özellikle profesyonel sporcular kimi zaman kariyerlerini tehlikeye atan sakatlanmalar yaşayabiliyor. Fizyoterapi uygulanan hastalar, spor yaralanmalarına özel etkili tedavi yöntemleriyle eski sağlıklarına kavuşabiliyor.

Bel Fıtığı Tedavisinde Faydalıdır

bel fıtığı

Yaygınlığı her geçen gün artan bel fıtığını akut tedavi sonrasında düzenli olarak yapılan fizyoterapiyle yenebilirsiniz. Hastalığın keşfi ve hastane sürecinden sonra başlanan fizik tedavi, bel fıtığında olumlu sonuçlar yaratabiliyor.

Yaşa Bağlı Sorunlarda Etkilidir

Yaşla birlikte artış gösteren osteoporoz, eklem ve kas problemleri uygun bir fizyoterapi yöntemiyle tedavi edilebiliyor.

İlaç Kullanma Zorunluluğunun Önüne Geçer

Eğer hastalık çok ilerlemeden teşhis edilirse, fizik tedaviyle hastalar daha hızlı iyileşerek uzun süre ilaç kullanmak zorunda kalmaz. Böylece ilaçların yan etkilerinden de kurtulmuş olurlar.

Kadın Sağlığı Konusunda Çok Önemli

Kadınlar hamilelik, doğum sonrası ve menopoz gibi önemli dönemlerden sonra fizyoterapiye ihtiyaç duyabilirler. Yani fizyoterapinin faydaları kadın sağlığı konusunda da ön plana çıkıyor. En ufacık bir ağrıyı bile göz ardı etmemek gerek.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.