Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Fizyoterapinin 10 Temel Faydası

HAREKET ET08 Eylül 2017

Fizyoterapi, günlük yaşantıyı sekteye uğratan yaralanma ve hastalıkları profesyonel yöntemlerle tedavi eden bir bilim dalı. Üstelik her yaştan bireyler travma ve sakatlanma gibi faktörler nedeniyle fizyoterapiye ihtiyaç duyabilir. Peki daha kaliteli bir yaşam vaadi olan fizyoterapinin faydaları neler? Tedaviye başlayacak olanlar ve merek edenler için fizyoterapinin 10 faydasını derledik.

Acıyı ve Ağrıyı Azaltır


İçinde pek çok tedavi yöntemini barındıran fizyoterapi, ağrıyı azaltarak kas ve eklem fonksiyonlarını normal düzeye getirir. Fizyoterapinin faydaları, acı ve ağrıyı yok etmekle kalmaz ayrıca hastalığın nüks etme olasılığını da azaltır.

Zorlu Ameliyatların Önüne Geçebilir

Eğer hastalık çok ilerlemediyse fizyoterapi sayesinde zorlu ameliyatlardan da kurtulabilirsiniz. Eğer ameliyat olmak zorunluysa fizyoterapi operasyonun başarı ihtimalini artırır.

Dengeyi Kuvvetlendirerek Düşme Riskini Azaltır

Herhangi bir sebeple koordinasyon problemi yaşayanların fizik tedavinin başında düşme riskleri analiz edilir, bu doğrultuda en uygun tedavi yöntemi seçilir. Böylece hastalarda sıkça yaşanan düşüp yaralanma tehlikesinin önüne geçilir. Ancak ne zaman ne olacağı belli olmaz. Bu yüzden Cigna Finans’ın Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası’nı yaptırarak kötü ihtimallere karşı önlemini alabilirsin.Detaylı bilgi için tıklayın.

Eski Dinamikliğinizi Geri Kazandırır

Eğer yürürken, ayakta dururken veya belli başlı hareketleri yaparken zorlanıyorsanız fizyoterapi imdadınıza yetişir ve eskisi gibi dinamik hissedebilirsiniz. İçeriğindeki germe ve güçlendirme egzersizleri hareket kabiliyetinizi artırır.

Hareket Kabiliyetini Güçlendirir

Travma sonrasında herkes hareket kabiliyetini belli bir süre kaybedebilir. Fizyoterapi, zayıf düşen organları güçlendirerek hareket kaybı ve fiziksel dengesizliğin önüne geçer.

Spor Kaynaklı Yaralanmalara İyi Gelir

Özellikle profesyonel sporcular kimi zaman kariyerlerini tehlikeye atan sakatlanmalar yaşayabiliyor. Fizyoterapi uygulanan hastalar, spor yaralanmalarına özel etkili tedavi yöntemleriyle eski sağlıklarına kavuşabiliyor.

Bel Fıtığı Tedavisinde Faydalıdır

bel fıtığı

Yaygınlığı her geçen gün artan bel fıtığını akut tedavi sonrasında düzenli olarak yapılan fizyoterapiyle yenebilirsiniz. Hastalığın keşfi ve hastane sürecinden sonra başlanan fizik tedavi, bel fıtığında olumlu sonuçlar yaratabiliyor.

Yaşa Bağlı Sorunlarda Etkilidir

Yaşla birlikte artış gösteren osteoporoz, eklem ve kas problemleri uygun bir fizyoterapi yöntemiyle tedavi edilebiliyor.

İlaç Kullanma Zorunluluğunun Önüne Geçer

Eğer hastalık çok ilerlemeden teşhis edilirse, fizik tedaviyle hastalar daha hızlı iyileşerek uzun süre ilaç kullanmak zorunda kalmaz. Böylece ilaçların yan etkilerinden de kurtulmuş olurlar.

Kadın Sağlığı Konusunda Çok Önemli

Kadınlar hamilelik, doğum sonrası ve menopoz gibi önemli dönemlerden sonra fizyoterapiye ihtiyaç duyabilirler. Yani fizyoterapinin faydaları kadın sağlığı konusunda da ön plana çıkıyor. En ufacık bir ağrıyı bile göz ardı etmemek gerek.

Acil Destek Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.