Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Çantanızda Bulunması Gereken 10 Hayat Kurtarıcı Eşya

HAREKET ET05 Eylül 2017

Evde ya da arabada lazım olduğunda son derece işlevsel olan ve hayat kurtaran birçok eşya var. Ancak çantanız gibi küçük bir ortamda, gerektiğinde boylarından büyük işler yapan eşyalar da bulundurmalısınız. İşte kendinizi güvende hissettirecek ve hayatınızı kurtarabilecek kendi küçük ama işlevi büyük 10 eşya.

Düdük

Olası bir acil durumda kimseye sesinizi duyuramayacağınızda yardımınıza çantanızdaki düdüğünüz yetişecek. Yardım çağırmak ya da sesinizi duyurmak için kullanabileceğiniz düdüğü aynı zamanda bir doğal afet durumunda da kullanabilirsiniz. Ayrıca güvenlik amacıyla da değerlendirilebilir.

Düdük

Hayatınızda her an bir olumsuzluk yaşadığınızda yanınızda onu önleyecek bir eşya olmayabilir. Başınıza ne zaman, ne geleceğini asla bilemezsiniz. Kendinizi beklenmedik tatsız sürprizlere karşı Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası ile güvence altına alabilirev ve araç bakımı ile ilgili ihtiyaçlarınızı sigorta kapsamında sunulan ücretsiz ve indirimli hizmetlerle karşılayabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

İğne ve İplik

Yanınızda bulunması gerekenler listemizde bir sonraki sıra iğne ve ipliğin. Özellikle hemen her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz siyah ve beyaz iplikler ve küçük bir iğne sizi olası bir felaketten kurtaracaktır. Eğer yanınızda iğne ve ipliğiniz var ise en olmadık anlarda sökülen kıyafetinizi ya da kopan düğmenizi dert etmenize gerek yok.

İğne ve iplik

Yara Bandı

Hayat kurtaran diğer bir eşya da yara bandıdır. Her zaman yakınlarınızda eczane olmayabilir ya da yara bandı bulacak bir dükkan göremeyebilirsiniz. Siz siz olun evden çıkmadan çantanıza bir kutu yara bandı koyun. Unutmayın ne zaman başınıza ne geleceği hiç belli olmaz.

Yara bandı

Kötü Gün Parası

Cüzdanınızın gizli bir bölmesine sıkıştıracağınız 20 lira, gün gelir öyle bir işinize yarar ki. Örneğin paranızı evde unuttuğunuz bir günü düşünün ve toplu taşıma aracına doğru koştuğunuzu hayal edin. Kötü gün parası en sıkıştığınız anlarda sizin yardımınıza koşacak.

kötü gün parası

Islak Mendil

Eliniz kirlendiğinde ya da yemek yemeden önce, düştüğünüzde ve su bulamadığınızda imdadınıza ıslak mendil koşacak. Peçete var ıslatırım kullanırım demeyin, atın çantanıza bir ıslak mendil, ellerinizle birlikte temiz bir dünyaya merhaba deyin.

Islak mendil

Şemsiye/ Yağmurluk

Portatif şemsiyelerden ya da katlanınca ufacık olan o yağmurluklardan bir tane hep çantanızda bulunsun. Meteorolojinin yanıldığı zamanlar oluyor, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar bunu çok iyi biliyorlar. Islanmış bir halde eve ya da işe gitmek istemezsiniz.

Ağrı Kesici

Aniden giren bir baş ya da diş ağrısı tüm gününüzün kötü gitmesine neden olabilir. Önemli bir iş görüşmesinden ya da sınavınızdan önce ağrı kesiciyle tüm olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz.

Not Defteri/ Kalem

Telefonumuz var neden not defteri ve kaleme ihtiyaç duyalım diyorsanız büyük ihtimalle yaşınız daha gençtir. Telefon şarjının bitme ihtimaline karşı her zaman yanınızda kaleminiz ve küçük bir not defteriniz olsun. Hayata dair almak istediğiniz küçük notlarda bunlar çok işe yarayacaktır.

Ayna

İşinizi kolaylaştıracak bir diğer nesne de aynadır. Gün içerisinde farklı amaçlarla kullanabileceğiniz küçük bir aynanın çantanızda bulunmasında çok fayda var. Özellikle bayanların vazgeçilmez aksesuarlarından biri olduğunu da hatırlatalım.

Küçük El Feneri

Gün içerisinde karanlıkta kalacağınız ya da daha kuvvetli bir ışığa ihtiyaç duyduğunuz anlar mutlaka olacaktır. Apartmana girdiniz ve elektriklerin olmadığını fark ettiniz, merdivenleri nasıl çıkacaksınız? İşte el feneriniz yanınızda. Çantanıza küçük bir fener koymayı ihmal etmeyin. Ve tabi pillerini kontrol etmeyi de…

Her Eve Lazım Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.