Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Duruş Bozukluğunu Önlemek İçin 10 Yöntem

HAREKET ET12 Eylül 2017

Duruş şekli en az beslenme, uyku ve spor alışkanlıkları kadar önemli. Böylece sağlıklı bir şekilde yaşlanabilir, sırt ağrılarınızı mümkün olduğunca önlersiniz. Bu konuda size yardımcı olacak tavsiyelerimiz var. İşte duruş bozukluğunu önlemek için 10 yöntem!

1. Yoga ve Pilates

yoga ve plates

Duruş bozukluğu, kalıcı kamburluk ve kemik gücü kaybı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Düzenli olarak yoga ve pilates yapmak duruş bozukluğunu engellemenin yanı sıra vücudunuzda pek çok olumlu değişim de yaratabilir.

2. Omuz ve Göğüs Egzersizleri

Duruş bozukluğunu engellemek için bir diğer ipucu ise omuz ve göğüs egzersizleri. Aynı pozisyonda çok uzun süre otururken dik durmakta zorlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken arkanıza doğru yaslanarak kollarınızı her biri 10’ar kez olmak üzere her gün iki kere dairesel hareketlerle döndürmek.

3. Bilgisayara Dikkat!

Evde ya da iş yerinde sürekli olarak kullandığınız bilgisayarı göz seviyesine gelecek şekilde ayarlamalısınız. Çok aşağıda veya yukarıda olan ekran, sırt ağrılarına hatta duruş bozukluğuna bile neden olabilir. Aynısı televizyon için de geçerli. Aman dikkat!

4. Omuzları Geriye Çekmek

Omuzların pozisyonu duruş bozukluğunu önlemek için çok önemli. Omuzlarını geriye doğru çekerek bu sorunu aşabilirsin.

5. Uyku Şekli

Yana doğru dönerek uyumak faydalı olur. Ayrıca ortopedik yastık da boynun şeklini aldığı için duruş bozukluğunu önleyici bir faktör.

6. Kendinizi Her An Kontrol Edin

Uzun süredir oturuyorsanız veya ayaktaysanız, duruş şeklinizi unutma ihtimaliniz var. Dik bir şekilde durup durmadığınızı kendinize sürekli hatırlatın.

7. Telefonla Konuşurken Kulaklık Kullanın

Duruş bozukluğu, boyun bölgesi için de tehlikeli. Hemen herkes cep telefonuyla konuşurken farkında olmadan başını telefonu tuttuğu eline doğru eğiyor. Uzun saatler telefonla konuşanlardansanız, tehlike çanları çalıyor demektir. O nedenle telefonla konuşurken kulaklık kullanmaya başlasanız iyi olur.

8. Stresi Hayatınızdan Çıkarın

Stres, vücuda negatif enerji yollayarak kortizol seviyesini bir anda artırır. Bu da kas dokularına ve kemiklere zarar vererek duruş bozukluklarına neden olabilir. Stres pek çok fiziksel ve psikolojik problemin en büyük etkeni olduğu için hayatınızdan bir an önce çıkarmalısınız. Yapılan çalışmalar kanser gibi tehlikeli hastalıkların bile stresten olumsuz etkilendiğini ispatlar nitelikte. Ama yine de profesyonel önlem almakta fayda var.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

9. Yüzmek

yüzmek

Havalar çok fazla soğumadan alınabilecek en keyifli önlemlerden biri de yüzmek. Yüzmek vücuttaki bütün kasları çalıştırıp güçlendirdiği için duruş bozukluğunu önlemek adına harika bir yöntem.

10. Sürekli Hareket Etmek, Egzersiz Yapmak

İnsan vücudunun en önemli ilacı harekettir. Sporu bir hayat tarzı haline getirip günde en az yarım saat egzersiz yaparak sağlıklı yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Birkaç dakika hareket etmek bile vücuttaki ağrıları azaltabiliyor.

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.