Duruş Bozukluğunu Önlemek İçin 10 Yöntem

Buradasınız

Hareket Et 12 Eylül 2017

Duruş şekli en az beslenme, uyku ve spor alışkanlıkları kadar önemli. Böylece sağlıklı bir şekilde yaşlanabilir, sırt ağrılarınızı mümkün olduğunca önlersiniz. Bu konuda size yardımcı olacak tavsiyelerimiz var. İşte duruş bozukluğunu önlemek için 10 yöntem!

1. Yoga ve Pilates

yoga ve plates

Duruş bozukluğu, kalıcı kamburluk ve kemik gücü kaybı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Düzenli olarak yoga ve pilates yapmak duruş bozukluğunu engellemenin yanı sıra vücudunuzda pek çok olumlu değişim de yaratabilir.

2. Omuz ve Göğüs Egzersizleri

Duruş bozukluğunu engellemek için bir diğer ipucu ise omuz ve göğüs egzersizleri. Aynı pozisyonda çok uzun süre otururken dik durmakta zorlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken arkanıza doğru yaslanarak kollarınızı her biri 10’ar kez olmak üzere her gün iki kere dairesel hareketlerle döndürmek.

3. Bilgisayara Dikkat!

Evde ya da iş yerinde sürekli olarak kullandığınız bilgisayarı göz seviyesine gelecek şekilde ayarlamalısınız. Çok aşağıda veya yukarıda olan ekran, sırt ağrılarına hatta duruş bozukluğuna bile neden olabilir. Aynısı televizyon için de geçerli. Aman dikkat!

4. Omuzları Geriye Çekmek

Omuzların pozisyonu duruş bozukluğunu önlemek için çok önemli. Omuzlarını geriye doğru çekerek bu sorunu aşabilirsin.

5. Uyku Şekli

Yana doğru dönerek uyumak faydalı olur. Ayrıca ortopedik yastık da boynun şeklini aldığı için duruş bozukluğunu önleyici bir faktör.

6. Kendinizi Her An Kontrol Edin

Uzun süredir oturuyorsanız veya ayaktaysanız, duruş şeklinizi unutma ihtimaliniz var. Dik bir şekilde durup durmadığınızı kendinize sürekli hatırlatın.

7. Telefonla Konuşurken Kulaklık Kullanın

Duruş bozukluğu, boyun bölgesi için de tehlikeli. Hemen herkes cep telefonuyla konuşurken farkında olmadan başını telefonu tuttuğu eline doğru eğiyor. Uzun saatler telefonla konuşanlardansanız, tehlike çanları çalıyor demektir. O nedenle telefonla konuşurken kulaklık kullanmaya başlasanız iyi olur.

8. Stresi Hayatınızdan Çıkarın

Stres, vücuda negatif enerji yollayarak kortizol seviyesini bir anda artırır. Bu da kas dokularına ve kemiklere zarar vererek duruş bozukluklarına neden olabilir. Stres pek çok fiziksel ve psikolojik problemin en büyük etkeni olduğu için hayatınızdan bir an önce çıkarmalısınız. Yapılan çalışmalar kanser gibi tehlikeli hastalıkların bile stresten olumsuz etkilendiğini ispatlar nitelikte. Ama yine de profesyonel önlem almakta fayda var.

QNB Sigorta Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

9. Yüzmek

yüzmek

Havalar çok fazla soğumadan alınabilecek en keyifli önlemlerden biri de yüzmek. Yüzmek vücuttaki bütün kasları çalıştırıp güçlendirdiği için duruş bozukluğunu önlemek adına harika bir yöntem.

10. Sürekli Hareket Etmek, Egzersiz Yapmak

İnsan vücudunun en önemli ilacı harekettir. Sporu bir hayat tarzı haline getirip günde en az yarım saat egzersiz yaparak sağlıklı yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Birkaç dakika hareket etmek bile vücuttaki ağrıları azaltabiliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.