Kışın Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 9 Yolu

Buradasınız

Hareket Et 07 Şubat 2018

Kışın bu son günlerini hasta olmadan atlatmak istiyorsanız, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya özen göstermelisiniz. “Peki ama nasıl?” sorusunun cevabı için okumaya devam!

1. Ellerinizi Doğru Şekilde Yıkayın

Ellerimiz mikroplarla en çok haşır neşir olan organlarımızdır. Gün içinde kaç kere para tuttuğunuzu ya da elinizin kapı kulplarına kaç kere değdiğini biliyor musunuz? Farkında olmadan bu yolla evimize milyonlarca bakteriyi de sokmuş oluyoruz. O yüzden ellerimizi gün içerisinde birçok kez, 15-20 saniye kadar ılık suyla iyice sabunlamalıyız.

2. Teknolojik Aletlerinizi Temizleyin

Günlük yaşantımız telefonlarımız, tabletlerimiz ve bilgisayarlarımızla iç içe bir şekilde geçiyor. Mikroplu ellerimiz devamlı bu teknolojik aletlerin üzerinde. O halde özel dezenfektanlar yardımıyla bağışıklık sistemi üzerinde tehdit olan bu cihazları iyice temizlemeye özen göstermeyi unutmamalıyız.

3. Dengeli Ve Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni Edinin

Taze meyve ve sebzelerin gücünden yararlanarak kendinize çok daha sağlıklı bir yaşam rotası çizebilirsiniz. Ayrıca Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortasından yararlanarak olası hastalıklara karşı kendinizi maddi ve manevi olarak hazırlayabilir, gönlünüzü ferah tutabilirsiniz.

4. Vücudunuzu Su İle Ödüllendirin

Vücudumuzun %75’inin su ile kaplı olduğunu ve her daim suya ihtiyacımız olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Günde en az 2 litre su içerek doğal bir şekilde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin.

5. Açık Alanda Spor Yapın

Yaşam şartlarınız açık alan sporlarına müsait olmayabilir. Bu yüzden kendinizi spor salonlarına kapatmak zorunda kalmış olabilirsiniz ama en azından haftada bir ya da iki kere açık havada güzelce giyinip soğuğa aldırmadan yarım saatlik yürüyüş yapın.  

6. Stresi Yaşamınızdan Uzak Tutun

Öncelikle bütün hastalıkların başrolünde stresin olduğunu unutmayın. Sonrasında ise hayatınızın her alanından stresi elinizden geldiği kadar uzak tutmaya çalışın. Aile, iş, okul, arkadaşlar derken birçok konuda sıkıştığınızı biliyoruz ama siz stres yapsanız da yapmasanız da suyun akıp yolunu bulacağını aklınızdan çıkarmayın.

7. Uykunuza Dikkat Edin

Günde yedi saatten az uyuyan insanların çok daha kolay bir şekilde hastalandığını biliyor muydunuz? O yüzden uyku düzeninizi aksatmamaya özen gösterin. Gün içerisinde fırsatınız varsa yarım saat 45 dakikalık şekerlemeler yaparak da vücudunuza iyilik yapabilirsiniz.

8. Pozitif Olun

Olumlu bir bakış açısına sahip olmak insanı her açıdan rahatlatır. Siz de yaşama ve olaylara karşı pozitif bir tutum sergileyerek bedensel ve ruhsal sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

9. Gereksiz İlaç Kullanımından Kaçının

Gereksiz yere ilaç kullanımından özellikle de antibiyotik kullanımından uzak durun. En ufak bir rahatsızlıkta antibiyotik kullanmak, virüslerin ve bakterilerin bu ilaçlara karşı olan direncini yükseltir. Gerçekten gerek duyulduğu zamanlarda ise ilaçlar etkisini kaybetmeye başlar. Doktorunuz önermediği sürece ilaç almayın

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.