Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Ağız Kokusuna Etkili ve Doğal 10 Çözüm

HAREKET ET25 Ağustos 2017

ağız kokusu

Ağız bakımı  ne kadar iyi şekilde yapılsa da bazen ağız kokusuna çözüm bulunamaz. Halbuki sigara, çürük diş, bademcik taşı, iç hastalık gibi nedenlerden ötürü oluşan kötü kokuyu en doğal yollarla azaltmak mümkün. İşte ağız kokusuna etkili ve doğal 10 çözüm…

1. Bolca Su

bol su içmek

Sık sık su içmek ağız kokusunu azaltma konusunda epey faydalı bir yöntem. Su, kuruluğu önleyerek ağız içindeki bakterileri minimuma indirir. Ayrıca tükürük salgısını artırır.

2. Tarçın 

tarçın tüketmek

Ağız içinde kokuya neden olan bakterilerle savaşan Tarçın, ağız kokusuna çözüm önerileri arasında en etkili ve bilindik önerilerden  birisidir.  İçme suyunuzun içerisine bir tane tarçın çubuğu ekleyebilirsiniz.

3. Sakız

sakız çiğnemek

Sakız, ağız kokusunu çok hızlı bir şekilde yok ediyor. Çünkü ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden biri olan ağız kuruluğunu önlüyor, yemek artıklarını temizliyor. Ancak şekersiz bir sakız tercih ederseniz çok daha iyi olur.

4. Yoğurt

yoğurdun faydaları

İyi bir protein kaynağı olan yoğurt, tıpkı diğer probiyotik yönünden zengin gıdalar gibi ağız kokusunun doğal çözümü. Ancak sık ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor.

5. Karanfil

karanfil

Karanfil çiğnemek belki de ağız kokusuna çözüm metotları arasında en pratik olanı. Üstelik pratik olduğu kadar da etkili.

6. Limon Suyu

limon suyu

Limon suyu daha ilk damladan itibaren ağız içindeki bakterileri öldürüp tekrar üremelerine engel oluyor. Dilerseniz limonlu suyla gargara da yapabilirsiniz. Yine de içme suyuna ekleyerek tüketmek her açıdan çok daha sağlıklı.

7. Nane

nane

Çiğneyeceğiniz bir tutam nane nefesini hızla tazeleyerek ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yeter de artar bile.

8. Sirkeli Su

sirkeli su

Asidik özellikteki sirke, ağız kokusuna çözüm oluyor. Bir bardak suya bir çorba kaşığı sirke koyarak içmek, mideden gelen kötü kokuyu da bakterilerin üremesini de engelliyor.

9. Rezene

rezene

Antibakteriyel özellikte olan rezene, ağız kokusuna doğal çözüm arayanların en çok başvurduğu yöntemlerden. Çünkü ağızdaki bakteri ve mikropları anında yok ediyor. Çiğneyerek tüketebilirsiniz.

10. Lokmaları İyice Çiğnemek

Lokmalar iyice çiğnendiğinde tükürük salgısı arttığı için ağızda yemek artığı kalma ihtimali de ortadan kalkıyor. Yani ne kadar çok çiğnerseniz bir o kadar çok bakteriyi ağzınızdan uzaklaştırmış olursunuz.

Özgürce gülüp konuşmak için Cigna Finans Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ne dersin? Bu şekilde kendini ve sevdiklerini kazalara karşı maddi koruma altına alırken yılda ikişer kez diş taşı temizliği, diş doktoru muayenesi ve diş röntgeni gibi ağız bakımı hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

Gülen Yüzler Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.