Çocuğunuz İçin Hangisini Tercih Etmelisiniz; Uçak, Otobüs, Tren, Gemi?

Buradasınız

Yaşa 15 Temmuz 2017

Yaz aylarıyla birlikte tatil zamanı da geldi çattı. Okulların kapanmasının ardından yazlığına, tatil köyüne, yurt dışına ya da doğup büyüdüğü memleketine gidenlerin sayısı da hızla artıyor. Bir yandan tatil planları yapılırken çocuklu ailelerin kafasındaki en büyük sorulardan biri de tekrar gündeme geliyor; Hangi araç ile seyahat etmeliyiz? Acaba çocuğum hangisinde rahat eder, hangisi güvenlidir, ne kadar sürede gider, çocuğum sıkılır mı? Peki tren, uçak, otobüs, gemi ya da özel araçtan hangisi sizin için daha uygun? Tatile çıkmadan önce bu önerileri mutlaka okuyun.

Mesafeyi Düşünün

Çocuklarınızla çıkacağınız bir yolculuk öncesinde göz önüne almanız gereken ilk şey gideceğiniz mesafedir. Hangi ulaşım aracını seçeceğinize, gideceğiniz uzaklığı düşünerek karar verebilirsiniz. Yakın bir mesafe gidecekseniz hem ekonomik hem de daha güvenli olması açısından toplu taşımayı, örneğin otobüs ya da treni tercih edebilirsiniz. Ancak çok uzak bir mesafe gideceksiniz uçak yolculuğu daha avantajlı olabilir.

mesafeler

Çocuğunuzun Durumu Nasıl?

Kendi çocuğunuzun durumunu en iyi siz bilirsiniz. Bir yolculuk esnasında sıkılıp sıkılmadığını, ne kadar süreyle yolculuğa dayandığını, ne kadar sürede bir mola verilmesini istediğini, kısacası yolculuğa nasıl baktığını sizden daha bilecek kimse yoktur. Bunu da göz önüne alarak çıkacağınız yolculukta hangi taşıtı kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Eğer çocuğunuz çok sıkılgansa ve bol mola vermek istiyorsa en uygunu özel aracınız olacaktır.

çocuğunuzla yolculuk

Aktarma Noktalarına Bakın

Çocuklarınızla seyahat edeceğiniz zaman rotanızı onlara göre ayarlamanızda fayda var. Ulaşım aracınızı da bu rotaya göre seçmelisiniz. Özellikle uzak mesafeli yolculuklarda aktarma noktaları da sizin için önemli olacak. Örneğin uçakla bir bölgeye gittiniz ve karayolu ile devam etmek zorundasınız. Gideceğiniz son noktaya kadar olan tüm araçları düşünerek buna göre bir tercih yapabilirsiniz.

aktarma noktaları

İhtiyaçlarınıza Göre Tercih Yapın 

Seyahatiniz için ulaşım aracınızı seçerken, hem aracın içinde hem de mola noktalarında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz noktaların olup olmadığını düşünün. Örneğin gemi, tren, uçak gibi araçlarda tuvalet bulunurken, otobüslerde bunu göremeyebilirsiniz. Özellikle çocukların yolda sıkça tuvalete ihtiyaç duyduğunuzu düşünürseniz, buna göre önlem alabilirsiniz.

ihtiyaçlar

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin

Çoğu zaman çocukların eşyaları bizlere oranla çok daha fazla olur. Hele çocuğunuz daha küçük yaşlarında ise öz bakımını sağlamak için de birçok eşyayı yanınızda taşımanız gerekir. Bunun için de eşyalarınızın fazlalığını düşünerek tercih edeceğiniz ulaşım aracını seçin. Uçak, tren ve otobüslerin bagaj limitleri olduğunu unutmayın. Eşyalarınız hacim olarak fazla yer tutuyorsa özel aracınızın bile biraz büyük olmasın da fayda var. 

tatil hazırlıkları

Güvenlik Esas

Hangi taşıtı tercih ederseniz edin aklınızdaki ilk konu çocuklarınızın güvenliği olmalı. Bunun için özel aracınızsa bakımını, farklı bir taşıta binecekseniz de güvenlik unsurlarını kontrol etmeyi unutmayın. Eğer kullanacağınız aracın yeteri kadar güvenli olmadığını düşünüyorsanız gerekli yerlere bunu bildirin ve bu araca binmeyin. 

GÜVENLİK

Çocuğunuzun güvenliği her şeyden önce gelir. Onların da keyifli bir yolculuk geçirmeleri için bu önerileri dikkate alabilir ve geleceğe güvenle bakmaları içinse Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Size sadece yolun keyfini çıkarmak kalsın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.