Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Çocuğunuz İçin Hangisini Tercih Etmelisiniz; Uçak, Otobüs, Tren, Gemi?

YAŞA15 Temmuz 2017

Yaz aylarıyla birlikte tatil zamanı da geldi çattı. Okulların kapanmasının ardından yazlığına, tatil köyüne, yurt dışına ya da doğup büyüdüğü memleketine gidenlerin sayısı da hızla artıyor. Bir yandan tatil planları yapılırken çocuklu ailelerin kafasındaki en büyük sorulardan biri de tekrar gündeme geliyor; Hangi araç ile seyahat etmeliyiz? Acaba çocuğum hangisinde rahat eder, hangisi güvenlidir, ne kadar sürede gider, çocuğum sıkılır mı? Peki tren, uçak, otobüs, gemi ya da özel araçtan hangisi sizin için daha uygun? Tatile çıkmadan önce bu önerileri mutlaka okuyun.

Mesafeyi Düşünün

Çocuklarınızla çıkacağınız bir yolculuk öncesinde göz önüne almanız gereken ilk şey gideceğiniz mesafedir. Hangi ulaşım aracını seçeceğinize, gideceğiniz uzaklığı düşünerek karar verebilirsiniz. Yakın bir mesafe gidecekseniz hem ekonomik hem de daha güvenli olması açısından toplu taşımayı, örneğin otobüs ya da treni tercih edebilirsiniz. Ancak çok uzak bir mesafe gideceksiniz uçak yolculuğu daha avantajlı olabilir.

mesafeler

Çocuğunuzun Durumu Nasıl?

Kendi çocuğunuzun durumunu en iyi siz bilirsiniz. Bir yolculuk esnasında sıkılıp sıkılmadığını, ne kadar süreyle yolculuğa dayandığını, ne kadar sürede bir mola verilmesini istediğini, kısacası yolculuğa nasıl baktığını sizden daha bilecek kimse yoktur. Bunu da göz önüne alarak çıkacağınız yolculukta hangi taşıtı kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Eğer çocuğunuz çok sıkılgansa ve bol mola vermek istiyorsa en uygunu özel aracınız olacaktır.

çocuğunuzla yolculuk

Aktarma Noktalarına Bakın

Çocuklarınızla seyahat edeceğiniz zaman rotanızı onlara göre ayarlamanızda fayda var. Ulaşım aracınızı da bu rotaya göre seçmelisiniz. Özellikle uzak mesafeli yolculuklarda aktarma noktaları da sizin için önemli olacak. Örneğin uçakla bir bölgeye gittiniz ve karayolu ile devam etmek zorundasınız. Gideceğiniz son noktaya kadar olan tüm araçları düşünerek buna göre bir tercih yapabilirsiniz.

aktarma noktaları

İhtiyaçlarınıza Göre Tercih Yapın 

Seyahatiniz için ulaşım aracınızı seçerken, hem aracın içinde hem de mola noktalarında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz noktaların olup olmadığını düşünün. Örneğin gemi, tren, uçak gibi araçlarda tuvalet bulunurken, otobüslerde bunu göremeyebilirsiniz. Özellikle çocukların yolda sıkça tuvalete ihtiyaç duyduğunuzu düşünürseniz, buna göre önlem alabilirsiniz.

ihtiyaçlar

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin

Çoğu zaman çocukların eşyaları bizlere oranla çok daha fazla olur. Hele çocuğunuz daha küçük yaşlarında ise öz bakımını sağlamak için de birçok eşyayı yanınızda taşımanız gerekir. Bunun için de eşyalarınızın fazlalığını düşünerek tercih edeceğiniz ulaşım aracını seçin. Uçak, tren ve otobüslerin bagaj limitleri olduğunu unutmayın. Eşyalarınız hacim olarak fazla yer tutuyorsa özel aracınızın bile biraz büyük olmasın da fayda var. 

tatil hazırlıkları

Güvenlik Esas

Hangi taşıtı tercih ederseniz edin aklınızdaki ilk konu çocuklarınızın güvenliği olmalı. Bunun için özel aracınızsa bakımını, farklı bir taşıta binecekseniz de güvenlik unsurlarını kontrol etmeyi unutmayın. Eğer kullanacağınız aracın yeteri kadar güvenli olmadığını düşünüyorsanız gerekli yerlere bunu bildirin ve bu araca binmeyin. 

GÜVENLİK

Çocuğunuzun güvenliği her şeyden önce gelir. Onların da keyifli bir yolculuk geçirmeleri için bu önerileri dikkate alabilir ve geleceğe güvenle bakmaları içinse Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Size sadece yolun keyfini çıkarmak kalsın.

Eğitim Sigortası Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.