Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Yaz Tatilinde Çocuğunuzla Yapabileceğiniz 8 Etkinlik

SEV11 Temmuz 2017

Okullar bitti, yaz tatili başladı. Çocuğunuz tüm kış boyunca hayallerini süsleyen eğlenceli günlere merhaba dedi. Şimdi bolca eğlenme, biraz öğrenme ve dinlenme zamanı. İşte yaz tatilinde çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 8 eğlenceli etkinlik.

Birlikte Havuz Keyfi Yapın

Özellikle büyük şehirlerde yaşayıp denize hasret kalan çocukların en büyük eğlencelerinden biri havuzdur. Yazın sıcak günlerinde biraz olsun serinlemek ve keyifli vakit geçirmek için çocuğunuzla birlikte havuza gidebilirsiniz. 

havuz keyfi

Doğayı Keşfedin

Yaz aylarında çocuğunuzla birlikte doğaya çıkmak gibi gibisi yoktur. Açıkhavada birlikte yapabileceğiniz çok sayıda aktivite var. Bisiklete binebilir, piknik yapabilir, kısa yürüyüşler yapabilir ve doğayı birlikte keşfedebilirsiniz. Büyük şehirlere yakın mesafelerde bulunan doğal mekanlar, yaylalar, trekking merkezleri bunun için biçilmiş kaftan olabilir. 

doğayı keşfetmek

Sinema, Tiyatro, Gösteri…

Yaz aylarıyla birlikte özellikle çocuklar için çok sayıda kültürel faaliyet ve etkinlik de düzenleniyor. Bunları takip edebilir ve uygun vakitlerde çocuğunuzun keyif alacağı organizasyonlara katılabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız son dönemlerde popüler olmaya başlayan Açıkhava sinemalarına gitmek size de biraz nostalji yaşatabilir. 

tiyatro

Evde Küçük Sürprizler Yapın

Çocuklarınızın hayal dünyası tahmin edemeyeceğimiz kadar geniştir. Siz de kendinizi biraz zorlayarak ve internetteki birçok siteden de destek alarak evde birçok küçük ve eğlenceli etkinlik düzenleyebilirsiniz. Örneğin elişinde küçük bir atölye yapabilir, bir piyes sergileyeceğiniz küçük bir tiyatro kurabilir ya da boyama etkinliği yapabilirsiniz. Unutmayın, yapabilecekleriniz hayal dünyanız ile sınırlı.

küçük sürprizler

Kitap Okuma Günleri Düzenleyin

Yaz tatili her zaman uzun ve son derece eğlencelidir. Yapabileceğiniz birçok keyifli ve eğlenceli aktivitenin yanında bu uzun zamanı biraz da verimli değerlendirmeyi  ihmal etmeyin. Okulların kapanmasıyla birlikte kendinize bir plan ve zaman çizelgesi çıkartın ve en azından haftada bir gün, bir saatliğine de olsa kitap okuma günleri düzenleyin. Böylelikle hem keyif alabileceğiniz hem de eğitici bir aktivite yapabilirsiniz..

KİTAP OKUMA GÜNLERİ

Birlikte spor yapın

Spor yapmak, hepimizin hayatlarının doğal bir parçası olması gereken bir olgu. Bunu çocuk yaşlarda kazanmak ve bir refleks olarak geliştirmek mümkün. Spora gitmek, özellikle de çocuğunuzla birlikte bunu yapmak için yaz ayları en uygun zamanlar arasında. Bisiklete binmek, yürümek, koşmak, futbol ya da basketbol oynamak gibi birçok keyifli spor dalından birini seçebilirsiniz. Yine sıcak günlerde havuza ya da mümkünse denize girmek de keyifli olabilir. 

SPOR YAPMAK

Yemek Yapma Vakti

Çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz en güzel ortamlardan biri de mutfaktır. Birlikte yemekler yapabilir, tatlılar hazırlayabilir ya da tarifini birlikte keşfedebileceğiniz leziz içecekler hazırlayabilirsiniz. Çocuklar, mutfak eşyalarını ve yiyecekleri kullanmaktan çok zevk alırlar. Bu şekilde hem onlara yeni bir şeyler öğretebilir hem de akşam yemeği için küçük sürprizler hazırlayabilirsiniz. Küçük aşçılar iş başına.

YEMEK YAPMAK

Haydi Bahçeye Çıkalım

Yazın sıcak ve güneşli günlerinde bahçede vakit geçirmek gibisi yoktur. Çocuğunuzun doğayı ve toprağı tanıması, açık havada daha fazla vakit geçirmesi ve eğlenmesi için birlikte küçük bahçe işleri yapabilirsiniz. Evinizi ve bahçenizi güzelleştirecek küçük dokunuşlar yapabilir, tohumları toprağa ekebilir ve varsa evcil hayvanınız için küçük bir kulübe inşa edebilirsiniz.

BAHÇE ETKİNLİKLERİ

Yaz tatilinde oynamak, eğlenmek ve gezmek her zaman güzeldir ancak bir ebeveyn olarak çocuğunuzun güvenliğini sağlamak da sizin elinizde. Tüm olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmak ve geleceğe bugünden bir adım atmak için Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası yanınızda. 

Eğitim Sigortası Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 24 Eylül 2017

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu  güçlü oluyor. Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

1. Doğadaki Muhteşem Uyumu Ona Gösterin


Doğada gördüğü her canlının, her bitkinin ve her olayın birbiriyle çok kuvvetli bağları olduğunu ona göstermeye çalışın. Böylece insanların yaşaması için ağaçların ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilir. Doğal dengenin, her canlıya duyulan saygıyla, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceği, daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara çok daha büyük roller düştüğü çocuklara basit örneklerle anlatılmalı.

2. Önce Kendiniz Örnek Olun

Çocuklar rol model aldıkları anne ve babalarının yaptıkları davranışları dikkatlice gözlemler ve pek çoğunu da taklit ederler. Yani onları doğayı korumanın önemi konusunda uyarmaktansa çevreye değer veren, bunu her daim gösteren anne babalar olmak çok daha etkili. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken çeşmeyi kapatmak gibi çok basit görünen ayrıntılar bile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için büyük önem taşıyor.

3. Doğa ile Etkileşim Kurmasına İzin Verin

Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan, park ve bahçelerde koşup oynamadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları da zor. Çocukların doğayla tanışmaları, çevrelerinde gerçekleşen olayları bizzat gözlemlemeleri gerekiyor. Sahile gitmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmalarına yardım ediyor. Çünkü küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil toprağın, havanın, suyun, hayvanların ve ağaçların da çok değerli varlıklar olduklarını algılayabilirler.

4. Çevre Dostu Hareketlerini Açıklamaktan  Çekinmeyin

Çevre bilinciyle yaptığınız her hareketi çocuğunuza açıklayın. Örneğin eğer naylon poşet kullanmıyorsanız bunun nedenlerini, çevreyi korumanın önemi üzerine vurgu yaparak açıklayabilirsiniz. Böylece bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine dair inancı artar. Tüm bunları evrensel, hak ve etik odaklı bir bakış açısıyla verebilirsiniz. Ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşünce ve çözümlerini oluşturabilirler.

5. Evde Çiçek ve Evcil Hayvan Olmalı

Evde imkanlar elverdiğince çiçek veya bitki yetiştirip çocuğunuza sulama, bakım gibi ufak ama yararlı sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olduğunu kolayca fark eder ve uzun vadede çevre bilinçleri de artar. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da aynı şekilde çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevgiyi yalnızca insanlardan değil doğadan ve hayvanlardan da alabileceklerini anlıyorlar.

Çevreye bilinçli çocuklar yetiştirmenin yanı sıra eminiz ki siz de her anne baba gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile Cigna Finans’ın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. 

 Hemen Başvur