Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Türkiye’nin En İyi Bisiklet Rotaları

YAŞA07 Temmuz 2017

Doğasıyla dünyada kendisine haklı bir yer edinen ülkemiz, farklı bölgelerindeki bisiklet parkurları ile de hem tatil yapmak hem de sağlıklı kalmak isteyenlere çeşitli alternatifler sunuyor. Türkiye’nin en iyi bisiklet parkurlarını ve rotalarını dolaşmaya ne dersiniz?

Aydos Ormanı - İstanbul

İstanbul’da halen böyle güzel ormanları görmek insanı mutlu ediyor. Bu doğal ortamda bisikletin adını çıkarmanın yanında mola verdiğinizde çayınızı yudumlayıp göle karşı piknik yapma şansınız da bulunuyor. Aydos Ormanı, özellikle İstanbul’da yaşayan bisikletseverler için en yakın ve en uygun parkura ev sahipliği yapıyor.

aydos ormanı

Kapadokya - Nevşehir

Dünyada başka hiç bir yerde görülemeyecek ilginçlikte ve güzellikte enfes bir coğrafya olan Kapadokya’nın, Avanos-Mustafapaşa güzergahında bölgenin önemli köşelerini görebileceğiniz bir bisiklet rotası bulunuyor. Patika yolları kullanarak yapacağınız bisiklet turuyla, bölgede bulunan onlarca vadiyi dolaşabilir ve doğanın güzelliklerine tanık olabilirsiniz.

kapadokya

İğneada – İstanbul 

Dağlık ve ormanlık bisilklet rotasının güzergahı İstanbul - Saray - Güngörmez - Bahçeköy - Kıyıköy - Kışlacık - Panayır İskelesi - Sivriler Köyü - İğneada şeklinde. Trakya'nın yeşili ve ferahlığı hissetmenizi sağlayan tur, İstanbul'dan yola çıkarak sizi İğneada’ya ulaştırıyor. Uzun saatler bisiklet sürme keyfini yaşamak isteyenler için birebir. 

iğneada

Gelibolu Yarımadası - Çanakkale

Gelibolu Tarihi Alanı’nı da içine alan bu rota, Gelibolu’da başlayıp Eceabat’ta son buluyor. Rota, Gelibolu-Tayfurköy-Beşyol-Küçük Anafartalar-Büyük Anafartalar-Arıburnu-Anzak Koyu-Seddülbahir-Çanakkale Şehitlik Anıtı- Eceabat gibi önemli güzergahları kapsıyor. Hem tarihe hem de doğaya doymak isteyenler için biçilmiş kaftan. 

gelibolu yarımadası

Çamlıhemşin - Rize

Çamlıhemşin’den başlayarak Ayder, ardından Palovit ve tekrar Çamlıhemşin'e dönebileceğiniz bu turda, doğal ve kültürel değerleriyle dünyanın en önemli ekolojik bölgelerinden birini fırsatı sunuyor. Çamlıhemşin’de başlayan güzergahta Elevit, Tirovit, Palovit ve Amlakit yaylalarından da geçiliyor. Karadeniz sizi bekliyor. 

çamlıhemşin

Adalar Turu - İstanbul

Adalar bisiklet güzergahı, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada parkurlarından oluşuyor. Tüm rotayı bir gün içerisinde tamamlayabilmek için erkenden yola çıkmak ve adalar arasındaki vapur ve motor seferlerini takip etmek gerekiyor. İstanbul’un son kalan doğal yerlerinden Prens Adaları’nı ziyaret etmek için en güzel mevsimde olduğumuzu da unutmayın. 

istanbul adalar

Belgrad Ormanı - İstanbul

Belgrad Ormanı, genelde piknik yapmak için gidilen bölgelerden biri olsa da, sabah yürüyüşü ya da koşusu için de gelen ziyaretçileri de ağırlıyor. Bölgede bulunan dağ bisikleti parkuru ise bisikletseverleri konuk ediyor. Ulaşım kolaylığı nedeniyle en sık ziyaret edilen dağ bisikleti mekânı olan Belgrad Ormanları’nda gerçek bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. 

belgrad ormanı

Ayvalık Turu - Balıkesir

Ayvalık ve çevresindeki köylerde eski Rum evlerini bisikletle gezmek, ardından Şeytan Sofrası’na pedal çevirerek Ege kıyılarının en nefes kesici manzarasına karşı gün batımını izlemek paha biçilmez. Alternatif olarak Cunda’daki kiliseler, konaklar, kafe ve dükkanlarla dolu şirin sokakları da turlayabilirsiniz.

ayvalık turu

Karaburun Yarımadası - İzmir

İzmir’e bağlı Karaburun Yarımadası’ndaki bisiklet ve yürüyüş rotaları, doğal güzelliklere ek olarak üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimini yakından tanımak isteyenler için ideal bir alternatif sunuyor. Bölgede Urla, Çeşme ve Karaburun’daki üzüm bağları arasında altı farklı etap bulunuyor. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde bölgede bisikletle dolaşmak gibisi yok. 

karaburun

Kadıköy/Pendik – İstanbul 

Sadece bisikletçilere tahsis edilerek düzenlenen Türkiye’deki ilk bisiklet parkurlarından biri olan ve Kadıköy ile Pendik ilçelerinde arasındaki rotayı kapsayan güzergah, İstanbul’un güney kıyılarını kat ediyor. İki bisikletin yan yana sürülebileceği genişlikteki parkur, üzerine çizilen sarı bisiklet simgesiyle rahatlıkla takip ediliyor. İstanbul’da denizin keyfini çıkartabileceğiniz nadir mekanlardan…

kadıköy pendik

Bisiklete binmek sağlığınız için atacağınız çok güzel bir adım. Ancak sürüş sırasında başınıza her an beklenmeyen bir kazanın gelebileceğini de unutmayın. Önce kaskınızı takmayı, ardından da Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırmayın ihmal etmeyin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.