Türkiye’nin En İyi Bisiklet Rotaları

Buradasınız

Yaşa 07 Temmuz 2017

Doğasıyla dünyada kendisine haklı bir yer edinen ülkemiz, farklı bölgelerindeki bisiklet parkurları ile de hem tatil yapmak hem de sağlıklı kalmak isteyenlere çeşitli alternatifler sunuyor. Türkiye’nin en iyi bisiklet parkurlarını ve rotalarını dolaşmaya ne dersiniz?

Aydos Ormanı - İstanbul

İstanbul’da halen böyle güzel ormanları görmek insanı mutlu ediyor. Bu doğal ortamda bisikletin adını çıkarmanın yanında mola verdiğinizde çayınızı yudumlayıp göle karşı piknik yapma şansınız da bulunuyor. Aydos Ormanı, özellikle İstanbul’da yaşayan bisikletseverler için en yakın ve en uygun parkura ev sahipliği yapıyor.

aydos ormanı

Kapadokya - Nevşehir

Dünyada başka hiç bir yerde görülemeyecek ilginçlikte ve güzellikte enfes bir coğrafya olan Kapadokya’nın, Avanos-Mustafapaşa güzergahında bölgenin önemli köşelerini görebileceğiniz bir bisiklet rotası bulunuyor. Patika yolları kullanarak yapacağınız bisiklet turuyla, bölgede bulunan onlarca vadiyi dolaşabilir ve doğanın güzelliklerine tanık olabilirsiniz.

kapadokya

İğneada – İstanbul 

Dağlık ve ormanlık bisilklet rotasının güzergahı İstanbul - Saray - Güngörmez - Bahçeköy - Kıyıköy - Kışlacık - Panayır İskelesi - Sivriler Köyü - İğneada şeklinde. Trakya'nın yeşili ve ferahlığı hissetmenizi sağlayan tur, İstanbul'dan yola çıkarak sizi İğneada’ya ulaştırıyor. Uzun saatler bisiklet sürme keyfini yaşamak isteyenler için birebir. 

iğneada

Gelibolu Yarımadası - Çanakkale

Gelibolu Tarihi Alanı’nı da içine alan bu rota, Gelibolu’da başlayıp Eceabat’ta son buluyor. Rota, Gelibolu-Tayfurköy-Beşyol-Küçük Anafartalar-Büyük Anafartalar-Arıburnu-Anzak Koyu-Seddülbahir-Çanakkale Şehitlik Anıtı- Eceabat gibi önemli güzergahları kapsıyor. Hem tarihe hem de doğaya doymak isteyenler için biçilmiş kaftan. 

gelibolu yarımadası

Çamlıhemşin - Rize

Çamlıhemşin’den başlayarak Ayder, ardından Palovit ve tekrar Çamlıhemşin'e dönebileceğiniz bu turda, doğal ve kültürel değerleriyle dünyanın en önemli ekolojik bölgelerinden birini fırsatı sunuyor. Çamlıhemşin’de başlayan güzergahta Elevit, Tirovit, Palovit ve Amlakit yaylalarından da geçiliyor. Karadeniz sizi bekliyor. 

çamlıhemşin

Adalar Turu - İstanbul

Adalar bisiklet güzergahı, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada parkurlarından oluşuyor. Tüm rotayı bir gün içerisinde tamamlayabilmek için erkenden yola çıkmak ve adalar arasındaki vapur ve motor seferlerini takip etmek gerekiyor. İstanbul’un son kalan doğal yerlerinden Prens Adaları’nı ziyaret etmek için en güzel mevsimde olduğumuzu da unutmayın. 

istanbul adalar

Belgrad Ormanı - İstanbul

Belgrad Ormanı, genelde piknik yapmak için gidilen bölgelerden biri olsa da, sabah yürüyüşü ya da koşusu için de gelen ziyaretçileri de ağırlıyor. Bölgede bulunan dağ bisikleti parkuru ise bisikletseverleri konuk ediyor. Ulaşım kolaylığı nedeniyle en sık ziyaret edilen dağ bisikleti mekânı olan Belgrad Ormanları’nda gerçek bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. 

belgrad ormanı

Ayvalık Turu - Balıkesir

Ayvalık ve çevresindeki köylerde eski Rum evlerini bisikletle gezmek, ardından Şeytan Sofrası’na pedal çevirerek Ege kıyılarının en nefes kesici manzarasına karşı gün batımını izlemek paha biçilmez. Alternatif olarak Cunda’daki kiliseler, konaklar, kafe ve dükkanlarla dolu şirin sokakları da turlayabilirsiniz.

ayvalık turu

Karaburun Yarımadası - İzmir

İzmir’e bağlı Karaburun Yarımadası’ndaki bisiklet ve yürüyüş rotaları, doğal güzelliklere ek olarak üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimini yakından tanımak isteyenler için ideal bir alternatif sunuyor. Bölgede Urla, Çeşme ve Karaburun’daki üzüm bağları arasında altı farklı etap bulunuyor. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde bölgede bisikletle dolaşmak gibisi yok. 

karaburun

Kadıköy/Pendik – İstanbul 

Sadece bisikletçilere tahsis edilerek düzenlenen Türkiye’deki ilk bisiklet parkurlarından biri olan ve Kadıköy ile Pendik ilçelerinde arasındaki rotayı kapsayan güzergah, İstanbul’un güney kıyılarını kat ediyor. İki bisikletin yan yana sürülebileceği genişlikteki parkur, üzerine çizilen sarı bisiklet simgesiyle rahatlıkla takip ediliyor. İstanbul’da denizin keyfini çıkartabileceğiniz nadir mekanlardan…

kadıköy pendik

Bisiklete binmek sağlığınız için atacağınız çok güzel bir adım. Ancak sürüş sırasında başınıza her an beklenmeyen bir kazanın gelebileceğini de unutmayın. Önce kaskınızı takmayı, ardından da Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırmayın ihmal etmeyin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.