Araç İçerisinde Çocuğunuzun Güvenliğini Sağlamanın 10 Yolu

Buradasınız

Sev 12 Temmuz 2017

Uzun yaz tatillerine ve izinlere çıkarken ulaşım için özel araçlarını tercih edenlerin zihnindeki en önemli sorulardan biri çocuklarının güvenliği. Başınıza herhangi bir olumsuz durum gelmemesi için araç içi güvenlik önlemlerini sizler için derledik.

Çocuğunuzu Çocuk Koltuğuna Oturtun 

Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde 2010’dan bu yana ülkemizde de geçerli olan kurallara göre, boyu 135 santimetrenin, ağırlığı da 36 kilogramın altındaki çocukların uygunluğu onaylanmış çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre, çocuk oto güvenlik koltuğu kullanılması mecburi olan ülkelerde meydana gelen trafik kazalarında çocuk ölümleri %3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran %46 civarında. 

çocuk koltuğu

Güvenli Oto Koltuğu Seçin

Çocuğun boyuna, kilosuna, yaşına ve kullanılan arabaya uygun ve Avrupa Güvenlik Standardı’na (ECE sertifikası) uygun, onaylı koltukları tercih edin.  . Her oto koltuğunun kilo ve yaş sınırı farklı olabilir. . Bebek oto koltuğunun araca en güvenli ve kolay şekilde monte edilmesini sağlayan ISOFIX (International Standard Organisation Fix) bağlantısı veya emniyet kemeri olup olmadığına dikkat edin. Alacağınız oto koltuğunun arabanızın koltuğuyla uyumlu olup olmadığını da kontrol edin.

güvenli koltuk

Ön Koltuğa Oturtmayın

On yaşın altındaki çocukların ön koltuğa oturmaları çok risklidir. Bu yaşın altındaki çocukların ön koltuğa oturtulması hava yastığı ile boğulma, camdan fırlama ve benzeri birçok riski de beraberinde getirmektedir.

ön koltuk

Kemerini Mutlaka Bağlayın

Çocuğunuzun, her seyahat esnasında emniyet kemerinin güvenli bir şekilde bağlanmış olmasına dikkat edin. Çocuğunuzun otomobil içindeki güvenliğini daha çok arttırmak için başvurulan bu yöntem sayesinde daha güvenli yolculuklar yapabilirsiniz. 

emniyet kemeri

Ellere ve Parmaklara Dikkat!

Araç içinde sürekli hareket halinde olan çocuklar, farkında olmayarak ellerini kapı bölgesine yakın noktalarda konumlandırabilirler. Bu gibi durumları dikkate alarak, kapıları açıp kapatırken dikkatli olmaya özen gösterin, çocuğunuza uyarılarda bulunmayı ihmal etmeyin. Parmakların kapı, pencere arasında sıkışması sonucunda basınç altında kalan kılcal damarlardan çıkan kan deri altında oturur. Sıkışan yere bir buz parçası ile soğuk uygulama yapılması ağrı ve şişliği azaltacaktır. Ancak sıkışan bölgede kemik, yumuşak dokunun zedelenmesi durumu da oluşabilir. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek durumun ciddiyeti kontrol edilmelidir.

arabada çocuk güvenliği

Küçük Molalar Verin

Biz yetişkinlerin dışarıya çıkmak ve dolaşmak, mola vermek gibi ihtiyaçları olduğu gibi, çocukların, özellikle de yürümeye başlayan çocukların da hareket etmesi ve biraz enerji harcaması gerekir. Çocuğunuzun daha az sıkılması ve enerjisini dışa vurması için küçük molalara zaman ayırın.

mola vermek

Asla Yalnız Bırakmayın

Alışveriş, para çekme ve benzeri kısa işlemler için dahi olsa çocuğunuzu arabada yalnız bırakmayın. Yaz aylarında araba içindeki sıcaklığın 40 dereceyi aşabileceğini ve bunu da çocuklarda sıcak çarpması ve sıvı kaybı ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabileceğini unutmayın.

çocuklarınızı yalnız bırakmayın

Sıkılmasını Engelleyin

Uzun yolculuklarda çocuğu oyalamak için oyuncak gibi oyalayıcı yardımcılar alarak çocuğun yolda sıkılması engellenebilir Sıkılan çocuklar, özellikle araç sürücüsü yalnızsa, sürücünün dikiz aynasından sürekli çocuğa bakmasına ve dikkatini yola değil, sıkılan çocuğa vermesine neden olmaktadır. Oyuncak seçiminde hantal ve ağır oyuncaklar yerine, daha yumuşak ve daha küçük oyuncaklar tercih edin. 

sıkılmasını engelleyin

Çocuklarınızın Yanına Yetişkin Birini Oturtun

Araç sürücüsünün yola odaklanması öncelikli amaç olmalıdır. Dikiz aynasından sürekli çocukları izlemek, arada sırada arkaya dönerek çocukları kontrol etmek sürücünün dikkatini dağıtacak ve kaza yapma riskini artıracaktır. Sürücünün dikkatini yolda tutmak ve güvenli sürüş için, çocukların yanında onlarla ilgilenecek yetişkin birinin olması önemlidir. 

arabada çocuk güvenliği

Uzun yolda başınıza gelebilecek olası bir kazaya önceden önlem alarak çocuklarınızın güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuzda. Yolculuklarınız öncesinde Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası yaptırın, aklınız sadece yolda kalsın. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.